ΔΙΑΡΡΟΗ

«ΔΙΑΡΡΟΗ»

«Μια εφαρμογή διαχείρισης

των απουσιών των μαθητών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση»

Ένας τομέας που βασανίζει τη διοίκηση των σχολείων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι οι απουσίες των μαθητών. Τα όρια των απουσιών των μαθητών καθορίζονται από σχετικό νόμο και ο σύλλογος διδασκόντων στο τέλος της σχολικής χρονιάς διαπιστώνει αν τα όρια αυτά έχουν ξεπεραστεί, ώστε να χαρακτηριστεί η φοίτηση επαρκής ή όχι.
Για την διαχείριση των απουσιών στα περισσότερα σχολεία επιστρατεύεται το μεγαλύτερο μέρος των εκπαιδευτικών του συλλόγου. Έτσι ορίζονται εκπαιδευτικοί, για κάθε τμήμα, που πέρα από τις παιδαγωγικές και διδακτικές τους υποχρεώσεις, πρέπει να:
1. μετρούν τις απουσίες του κάθε μαθητή,
2. χαρακτηρίζουν τις απουσίες αδικαιολόγητες, δικαιολογημένες , αποβολές κ.τ.λ.,
3. κρατούν αρχείο από δικαιολογητικά,
4. ενημερώνουν

• μαθητές
  • γονείς, ταχυδρομικώς κάθε μήνα
  • Σύλλογο Διδασκόντων
  • Διευθυντή

1. έχουν την ευθύνη και το βάρος να μην κάνουν λάθος, που θα προκαλέσει πρόβλημα στη φοίτηση κάποιου μαθητή.
Επειδή οι απουσίες και η σχολική διαρροή είναι ένα πρόβλημα που έχει αντίκτυπο στον μαθητή, την οικογένεια, τη σχολική κοινωνία και την οικονομία, το ΚΤΕ ΑΜΘ ανέθεσε στο συνεργάτη του κ. Χ. Σαμαρά, Μηχανικό Βιομηχανικής Πληροφορικής και εκπαιδευτικό της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, την ανάπτυξη μιας εφαρμογής με βασικό σκοπό την αποτελεσματικότερη διαχείριση των απουσιών των μαθητών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Η εφαρμογή αυτή ονομάστηκε «ΔΙΑΡΡΟΗ», είναι γραμμένη σε γλώσσα προγραμματισμού C# της Microsoft, και με βάση τα χαρακτηριστικά της, που αναφέρονται παρακάτω, θα μπορούσε να μειώσει σημαντικά τη σχολική διαρροή.
Χαρακτηριστικά της εφαρμογής:
1. Μειωμένη πιθανότητα να συμβεί σφάλμα στη διεκπεραίωση των εργασιών.
2. Ταχύτερη διεκπεραίωση των εργασιών.
3. Άμεση, οικονομικότερη και σύγχρονη ενημέρωση των γονιών με SMS και ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (email).
4. Μείωση της γραφειοκρατίας του σχολείου.
5. Απελευθέρωση ανθρώπινου δυναμικού.
6. Αξιοποίηση των στοιχείων της βάσης δεδομένων στην έρευνα και την αυτοαξιολόγηση του σχολείου, όσον αφορά στις απουσίες των μαθητών.
7. Παροχή σύγχρονων υπηρεσιών στην κοινωνία, γεγονός που αναδεικνύει την εκπαιδευτική κοινότητα.
Για την υλοποίηση της εφαρμογής χρειάζονται ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής με πρόσβαση στο διαδίκτυο και GSM MODEM της SIEMENS για την αποστολή SMS. Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής πρέπει να έχει λειτουργικό σύστημα Microsoft windows XP, VISTA, 7,  32 ή 64 ψηφίων.
Ηλεκτρονική παρουσίαση της εφαρμογής στην διεύθυνση: http://users.sch.gr/xrsamaras/Diarroh_/Diarroh4_.html

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn